پکیج NLP

A great restaurant website

نوشته شده توسط shiriniyab

پکیج NLP

پکیج جامع آموزش NLP

در پکیج NLP به چه مواردی پرداخته می شود؟ اساسا ان ال پی چیست و چه کاربردی در زندگی و موفقیت ما دارد؟ تفاوت NLP و قانون جذب چیست؟ چگونه می توان باورهای بد و خاطرات ناگوار را در کوتاهترین زمان از بین برد؟ آیا رشته NLP در دانشگاه تا مقطع دکتری تدریس می شود؟ آیا می توان با تمرینات ان ال پی عشق از دست رفته را به رابطه بازگرداند؟ همه این سئوالات امروز در این مقاله مورد بررسی قرار خواهند گرفت. خانه ان ال پی ایران با سابقه برگزاری دوره های مقدماتی تا پیشرفته در شهرهایی چون تهران، تبریز، مشهد، اصفهان، کرج، شیراز و… و دوره های غیر جضوری بصورت رایگان به شما کمک می کند تا برنامه ریزی ذهن خود را تغییر دهید و رویاهای خود را محقق کنید. در ادامه به شما می گوییم چرا باید تکنیک های NLP را بیاموزید:

تغییر باورهای محدود
الگوبرداری از انسان های موفق
هدفگذاری درست در زندگی
یافتن رسالت فردی و ارزش ها
کمرنگ کردن خاطرات ناگوار
از بین بردن اظطراب و افزایش اعتماد به نفس
رفع فوبیا (ترس از تاریکی، حیوانات، سخنرانی)
درمان افسردگی، اعتیاد، چاقی و…
مدلسازی سبک زندگی افراد موفق

توجه: این دسته از نوشته ها در دسته ریپورتاژ آگهی قرار می گیرند. برای اطلاع از تعرفه ریپورتاژ با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید.

NLP چیست؟

NLP شاخه ای از روانشناسی و علوم اعصاب Cognitive neuroscience می باشد که در آن با استفاده از تاثیر گذاری و برنامه ریزی سیستم عصبی، می توان ذهن را تحت کنترل قرار داد. رسالت این علم آنست که بداند فعالیت های ذهن چگونه در مغز انجام می شود و چگونه می توان این فعالیت را به حداکثر کارایی رساند. محققان سالهاست که چالش بزرگی بنام درک نحوه عملکرد سیستم عصبی را در دستور کار دارند تا بوسیله آن بتوانند ما انسان ها را تبدیل به ابر انسان کنند. بنابراین بخشی از روش ان ال پی نیز به این موارد می پردازد.

داستان از آنجا شروع شد که در دهه 70 میلادی دو محقق بنام ریچارد بندلر و جان گرایندر برای تکمیل تحقیقات خود در دانشگاه ایالتی آمریکا به بررسی درمانگران معروف پرداختند. آنها تصمیم گرفتند روش درمانی پزشکان را مدلسازی کنند تا بتوانند با استفاده از این الگوهای کلامی به نتایج خوبی برسند. بنابراین به مطالعه جلسات درمانی خانم ویرجینیا ساتیر، پروفسور مسلتون اریکسون، فرتز پرلز، گریگوری باتسون و…. پرداختند. هر یک از این محققین در سبکی خاص فعالیت می کردند و در زمینه کاری خود بعنوان یک اسطوره شناخته می شدند. بندلر و گریندر از تکنیک های درمانی آنها برای پدید آوردن ان ال پی بهره بردند.

یکی از تاثیرات مهم روش NLP در برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه است. ابتدا با قدرت ضمیر ناخوداگاه آشنا شویم. ذهن همه انسان ها دارای 2 بخش کلی است. یک بخش مربوط به اعمال ارادی ماست که توسط ضمیر خودآگاه کنترل می شود. اما بخش مهمی از کارها و تصمیم گیری های ما مربوط به ضمیر ناخودآگاه است. ضمیر ناخودآگاه مدیر اجرایی بسیار قدرتمندی است که در عین قدرتمند بودن، بسیار ساده لوح و تاثیر پذیر است. این نهاد از کودکی و از روزهای ابتدایی تولد شکل می گیرد اما روند تکامل هویت فرد تا 6 سالگی ادامه پیدا می کند.

قوانین ضمیر ناخودآگاه

قانون اول: ضمیر ناخودآگاه تاثیر پذیر است

همانطور که در قسمت قبل گفته شد ضمیر ناخوداگاه بخش نهان هر فرد است که در مواقع مختلف خود را نشان می دهد. بطور مثال اگر تصمیم گرفته اید اهداف خود را عملی سازید، قبل از هر اقدامی ضمیر ناخوداگاه آنرا بررسی می کند و در کوتاهرتین زمان بر اساس باورها و ارزش های فردی شما را هدایت می کند. بنابراین باید بدانید این شما نیستید که تصمیم می گیرید بلکه ضمیر ناخودآگاه است شما را هدایت می کند. حال سئوال پیش می آید که چگونه آنرا تحت کنترل قرار دهیم؟ یکی از بهترین کارهایی که می توان انجام داد، تغییر باورهای محدود است. همه ما بر اساس باورهایی که از کودکی شکل گرفته اند اقدام می کنیم. بنابراین اگر فکر می کنید که در اغلب تصمیم گیری ها از قوه خودآگاه خود استفاده می کنید، سخت در اشتباهید.

شما باید بتوانید به زبان قابل فهم ذهن صحبت کنید. این روش را در ان ال پی دیالوگهای هیپنوتیزمی می نامند.

روش-ان-ال-پی

قانون دوم: ضمیر ناخودآگاه اطلاعات دریافتی را فیلتر می کند

در ادامه معرفی پکیج NLP به قانون دوم ناخودآگاه می رسیم. این ضمیر اطلاعات دریافتی را چندین برابر می کند. بطور مثال اگر فرض کنید بدنبال یک ماشین یا لباس خاص هستید. اگر مشخصات آنرا بارها با خود مرور کنید و تصمیم بگیرید که با همان رنگ و مشخصات خاص تهیه کنید، در عین ناباوری خواهید دید تمام شهر مملو از آن جنس خاص است. مثلا اگر یک لباس قرمز رنگ با یک برند خاص در نظر داشته باشید، می بینید که اغلب انسان ها آنرا پوشیده اند. اما این همان خطای شناختی ذهن است که بر روی هر چیزی تمرکز می کند، آنرا بیشتر می بیند. همچنین اگر بر روی یک هدف خاص نیز تمرکز کنید، اهداف و فعالیت های دیگر ذهن تحت تاثیر آن قرار می گیرند و کمرنگ تر می شوند. بنابراین ذهن ما همانند یک مزرعه است که بذر هر چیزی را درون آن بکارید، همان ر ابرداشت می کنید.

کاربرد NLP 

ان ال پی کاربردهای متفاوتی دارد. از درمان انواع بیماری های روان تنی مانند افسردگی، درد معده، اعتیاد و… تا تجارت و ارتباط موثر میتوان تکنیک های عالی این روش را بکار گرفت. در ادامه معرفی پکیج NLP به برخی از کاربردهای این روش می پردازیم:

درمان فوبیا
فوبیا دسته ای از ترسها واهی هستند که واقعیت ندارند. بطور مثال افرادی که ترس از تاریکی دارند، مدام با خود فکر می کنند که شخصی در تعقیب آنهاست و می خواهد به او آسیب رساند، بنابراین از وارد شدن به مکان های تاریک هراس دارد. همچنین افرادی که ترس از حیوانات دارند، فارغ از اینکه آن حیوان چه اندازه ای داشته باشد، اهلی باشد یا وحشی و… از آن می ترسند. بسیاری از انسان ها را دیده ام که ترس از جوجه یا ترس از پرندگان دارند. آنها در ذهن خود آنها را بسیار بزرگ و درنده تجسم می کنند و به همین دلیل از آنها می ترسند. یا فردی را در نظر یگیرید که ترس از سوار شدن به هواپیما دارد. او فیلمی وحشتناک در ذهن خود اجرا می کند که در آن هر لحظه امکان سقوط و مرگ وجود دارد.

بنابراین در روش NLP ابتدا به پشت صحنه ترس ها و عادات غلط افراد می رویم تا ببینیم چرا نسبت به اتفاقات پیرامون هراس دارند. در یکی از دوره های آموزش ان ال پی فردی شرکت کرده بود که ترس از مار داشت. او سالها قبل در یکی از مسافرت های خود با ماری برخورد کرده بود و از آنجا ذهن او نسبت به خزندگان حساسیت زیادی داشت به نحوی که اگر ماری را در تلویزیون هم مشاهد می کرد، دچار حمله های عصبی می شد. با اجرای تکنیک های رفع فوبیا به او کمک کردیم که بر ترس خود غلبه کند.
اجرای تکنیک رفع فوبیا بدین شکل است که فرد را به گذشته و زمان ایجاد شدن ترس می بری و از او می خواهیم شرایط بد را تجسم کند. سپس تکنیک های مواجه سازی و حساسیت زدایی را انجام می دهیم. در چند دقیقه ذهن او یاد می گیرد که به ترسها واکنش مناسبتری داشته باشد. او قبل از اجرای تمرین عدد 10 از 10 را داده بود اما پس از اجرای تمرین عدد او به 4 تقلیل یافت.

هدفگذاری شخصی
یکی دیگر از کاربردهای ان ال پی که در پکیج NLP هم به آن پرداخته شده است، نحوه هدفگذاری صحیح است. همه ما هدافی در ذهن داریم که فکر می کنیم به آنها می رسیم اما ذهن ما فقط اهدافی را می پذیرد که در راستای باورها و رسالت فردی باشد. بنابراین باید ابتدا ببینید چه ماموریتی در زندگی دارید و چرا به این دنیا آمده اید؟ اگر پاسخ این سئوال را پدا نکنید، بدیل معنی است که چرایی زندگی را نیافته اید و ذهن شما در مقابل پیشرفت مقاومت دارد.
بطور مثال اگر شما باور دارید که ثروت بد است، بنابراین نمی توانید اهداف مالی خود را محقق کنید زیرا ذهن علاقمند است شما را از خطر و مشکلات حفظ کند. بنابراین باید سری به باورهای خود بزنید و از خود بپرسید، چه چیزی باعث می شود من زمانی که به موفقیت فکر کنم، از آن هراس داشته باشم؟ در دوره های آموزش مهندسی ذهن ما به افراد کمک می کنیم تا چرایی زندگی خود را بیایند. در اینجا از شما می خواهم تمرین ساده ای را انجام دهید. به یکی از اهداف بزرگ خود فکر کنید و با خود بگویید من به آن رسیده ام. در این حین به ندای درونی خود توجه کنید. چه صدایی در سر شما ایجاد می شود؟ آیا صدای دلگرم کننده به شما می گوید که به آن رسیده اید و احساس خوبی دارید؟ ویا صدایی منفی و ناامید کننده به شما می گوید که تو لیاقت رسیدن به موفقیت و ثروت را نداری. تو نباید به موفقیت برسی. تو شایسته نیستی و…

اگر چنین صداهایی در ذهن شما بوجود می آید، وقت آن رسیده است که با آنها مقابله کنید. چنین تکنیک هایی را در روش ان ال پی تکنیک رفع تعارض و تضادهای ذهنی می نامند. ما ابتدا باید با بخش های درونی ارتباط برقرار کنیم و سپس به آنها بفهمانیم که در راه رسیدن به موفقیت به کمک انها نیاز داریم و نباید مقاومت کنند. اما اگر قبل از آن باورهای خود را تغییر نداده باشیم، هیچگاه نمی توانیم مقاومت های ذهنی را برطرف کنیم.

یافتن رسالت در زندگی

ارتباط موثر

کاربرد بعدی روش ان ال پی در برقراری ارتباط موثر است. بطو کلی ما دارای 3 نوع ارتباط هستیم. ارتباط بد، ارتباط خوب و ارتباط موثر. ما قصد داریم به ارتباط نوع سوم یعنی ارتباط برد- برد دست یابیم. در ارتباط موثر انسان ها حس خوبی نسبت به شما پیدا می کنند و هیچگاه مقاومتی نسبت به شما ندارند. حتما افرادی را دیده اید که بسیار محبوب و جذاب هیتند. آنها در هر جمعی که قرار می گیرند، پذیرفته می شوند و اطرافیان آنها را بسیار دوست دارند. بنابراین اگر می خواهید راز موفقیت افراد محبوب را بدانید، باید بتوانید مهارت های ارتباطی خود را افزایش دهید. در ادامه به برخی از تیپ های شخصیتی در ان ال پی می دازیم که با دانشتن نقاط ضعف و وقت آنها می توانید به یک ارتباط عالی برسید.

1- افراد دیداری

اولین دسته از افراد در دسته بندی ان ال پی افراد دیداری یا بصری هستند. این افراد دارای مشخصات مختلف خلقی و رفتاری هستند که در ادامه به آنها می پردازیم. اولین مشخصه آنها بیاد آوری خاطرات و تصاوی گذشته است. آنها بخوبی می توانند چهره افراد را پس از سالها بیاد بیاورند و حتی جزئیات یک مسافرت یا مهمانی را بیاد بیاورند. آنها تمایل دارند اطاعات را از طریق تصاویر، نمودارها و اشکال یاد بگیرند. افرادی دیداری با شور و هیجان صحیت می کنند و تمایل دارند در هنگام صحبت ارتباط چشمی داشته باشند. آنها از حاشیه رفتن بیذارند و به نتیجه نهایی فکر می کنند. در ارتباط با آنها وقت شناس باشید و سعی کنید با شور و هیجان برخورد کنید و از پرداختن به جزئیات پرهیز کنید. در هنگام صحیت کردن از کلماتی چون : ببین، به من نگاه کن، از دیدی من، از دیدگاه من، موضع روشنه و… استفاده می کنند. آنها مدیران عصر طلایی هیتند و باتوجه به برنامه ریزی و آینده نگر بودنشان در سطوح بالایی سازمان قرار می گیرند.

2- افرادی شنیداری

افرادی که شنیداری یا سمعی هستند، در حین کار و فعالیت روزانه با خود زمزمه می کنند. آنها مکالمات تلفنی نسبتا زیادی دارند و در هنگام صحبت کردن تمایل دارند صداهای اطراف و مزاحم حذف شود تا تمرکز بالاتری داشته باشند. آنها سخنرانان خوبی هستند زیرا به لحن، سرعت کلام و جزئیات صحبت اهمیت می دهند. در هنگام صحبت با آنها سعی کنید از تحسین و تمجید استفاده کنید و اگر از آنها انتقاد دارد، بصورت خصوصی مطرح کنید. اگر می خواهید ارتباط خوبی با آنها داشته باشید، با آنها با ملاطفت و احترام برخورد کنید. آنها تند و جویده جویده صحبت کردن را نوعی بی احترامی تلقی می کنند و در هنگام صحبت مدام حرفهای شما ار تکرار می کنند.

تکنیک-عشق-ان-ال-پی

3- افراد حسی

همانطور که در پکیج nlp به آن می رسیم، دسته سوم به افراد حسی یا لمسی می پردازد. این افراد واکنش های کندتری دارند و در هنگام صحبت تمایل دارند لم بدهند. آنها تنفس شکمی دارند و کارها را با تامل و تاخیر انجام می دهند. بنابراین در هنگام برخورد با آنها سعی کنید تحت فشارهای کاری قرار ندهید و بگذارید کارها را با روش خود انجام دهند. آنها در کارهایی تیمی منعطف هستند و طبق قوانین تیمی کار می کنند. افراد حسی شنونده های خوبی هستند و صبور هستند. آنهای تمایل دارند اجسام و انسان ها را از نزدیک ببینند و با آنها ارتباط برقرار کنند بنابراین دست آنها را به گرمی بفشارید و محبت خود را اینطوری به آنها نشان دهید. از آنجایی که افراد لمسی دارای واکنش های کندتری نسبت به تیپ های شخصیتی دیگر دارند، لذا بیشترین میزان تصادف در این تیپ رخ می دهد.

4- افراد منطقی

دسته آخر مربوط به افراد دیجیتال یا منطقی است. شاید باخود فکر کنید که این افراد حس ندارند و قلبی از سنگ دارند اما آنها در هریک از تصمیم گیری های خود فقط به منطقی بودن و عقلانی بودن آن فکر می کنند و کمتر از احساسات بهره می گیرند. آنها بعنوان حسابرس، وکیل و حسابدار می توانند بخوبی عمل کنند و از این مشخصات خود در تصمیم گیری های بزرگ استفاده کنند. آنها کمتر احساسات خود را بروز می دهند. بسیار منظم و با برنامه هستند و از تصمیمانی که بصورت ناگهانی گرفته می شوند، متنفرند. آنها در هریک از جنبه های زندگی خود تفکر، برنامه ریزی و منطق را در اولویت قرار می دهند. بنابراین اگر شما فردی هستید که به برنامه ریزی و نظم پیبند نیستید، در برخورد با آنها دچار مشکل خواهید شد.

آیا تصمیم به تغییر گرفته اید؟

بسیاری از انسان ها می خواهند به موفقیت برسند اما حاظر نیستند بهای آنرا پرداخت کنند. یکی از ضرب المثل هایی که در ارتش امریکا بسیار معروف است بیانی می کند: انسان ها دوست دارند به بهشت بروند اما هیچکس حاظر نیست برای آن بمیرد”. این جمله به ما نشان می دهد که اغلب انسان ها حکم تماشاگر را در زندگی ایفا می کنند و تمایل ندارند همانند یک بازیگر درجه یک به ایفای نقش بپردازند. راستی نقش شما در بازی زندگی چیست؟ انسان ها در بازی زندگی 2 دسته هستند:

دسته اول: بازیگران
این افراد فقط در روزمرگی های زندگی غرق شده اند و هیچ تلاشی برای بازنگری در روند زندگی خود ندارند. آنها چنان درگیر کسب پول و امرار معاش هستند که نمی دانند واقعا برای چه چیری به این دنیا آمده اند. اگر جزء این دسته از انسان ها هستید در میانسالگی دچار بی انگیزگی و ناامیدی خواهید شد زیرا هنوز معنای زندگی را نیافته اید.
دسته دوم: تماشاچیان
دسته دوم از انسان ها نیز از آنسوی بوم افتاده اند و بجای تلاش به رویابافی می پردازند و دست به اقدام نمی زنند. آنها هر روز تصور می کنند که از آسمان مقدار زیادی پول به آنها می رسد و می توانند به آرزوهای خود برسند. آنها ضعف تصمیم گیری دارند و هیچگاه تلاش نمی کنند تا زندگی خود را بهبود بخشند. هنگامی که فردی چنین باورهایی دارد، نمی تواند به موفقیت و ثروت برسد بنابراین تمام زندگی خود را به تماشای افراد موفق می پردازد.
اما در این بین دسته سومی هم وجود دارد که علاوه بر بازی در زمین، هر از گاهی هم از بیرون از زمین به بازی خود نگاهی می اندازند. آنها هر دو نقش را بخوبی بازی می کنند و می توانند نقص های خود را جبران کنند. سعی کنید همانند دسته سوم، مواقعی از هیاهوی زندگی جدا شوید و از خود بپرسید: چه جنبه ای از زندگی من نیاز به بهبود دارد؟

مسیر-عصبی

چرا این دوره موثر است؟

شما پس از یادگیری تکنیک های مختلف پکیج NLP ، شروع به ساخت یک مسیر جدید عصبی در ذهن می کنید و پس از چند روز تغییرات بزرگی را درون خود احساس می کنید. فقط توجه داشته باشید این تکنیک ها باید بصورت منظم در چند روز اول تکرار شوند تا مسیرهای جدید عصبی (رفتار جدید) شکل بگیرد. ذهن ما بر اثر تکرار تمام مهارت های مورد نیاز را می آموزد بنابراین مطمئن باشید که می توانید یک عادت جدید در خود ایجاد کنید.
بطور مثال هنگامی که می آموزید چگونه باورهای خود را تغییر دهید یا با بخش های درونی ارتباط برقرار کنید، نوبت به آزمایش آن در دنیای واقعی می رسد. شما با تکرار این تکنیک ها به دستاوردهای جدیدی می رسید که نحوه تفکر شما را برای همیشه تغییر می دهد. این تکنیک های بگونه ای هستند که اغلب آنها تا سالها و شاید تا آخر عمر در ذهن شما بمانند و در هر موقعیتی بتوانید از آنها استفاده کنید.

بطور مثال می آموزید چگونه دیگران را قضاوت نکنم؟
چگونه در ابتدای روز افکار منفی را از ذهن بیرون کنم؟
با افراد مختلف چگونه ارتباط عالی داشته باشم؟
در مذاکرات به بهترین نحو عمل کنم
هنگامی که می خواهم یک هدف را انتخاب کنم اما مردد هستم، چه کاری انجام دهم؟
چگونه به ذهن آگاهی برسم؟
چگونه جلوی عادات غلط را بگیرم؟

پکیج NLP

 

پیشنهاد شرکت در دوره آموزش ان ال پی

پکیج آموزش NLP

برچسب:

مطالب پیشنهادی

شیرینی دی
چگونه چربی شکم را ...

اگر از رژیم های مختلف و دستیابی به اندام مناسب و لاغری...

ادامه مقاله

دیدگاه خود را بنویسید

NAME *
EMAIL *
تلفن*