طرز تهیه انواع شیرینی خشک

A great restaurant website

نوشته شده توسط samaa

طرز تهیه انواع شیرینی خشک

شیرینی دانمارکی

هنگامی که سخن از شیرینی خشک و انواع آن صحبت می کنیم، خاطرات کودکی و میهمانی ها تداعی میشود و ما را یاد روزهایی می اندازد که در کنار خانواده و اقوام از بوی شیرینی تازه که از فر و یا شیرینی فروشی محله بصورت داغ و تازه می آمد و ما را برای خوردن بی تاب می کرد.  در این مطلب به بررسی انواع شیرینی های خشک محبوب خواهیم پرداخت و طرز تهیه هر یک را شرح خواهیم داد. پس یک برگه و خودکار در کنار خود داشته باشید.

بهترین شیرینی فروشی های کرج

کدام شیرینی ها محبوب هستند؟

مزیتی که بسیاری از شیرینی های خشک در مقابل شیرینی تر و کیک دارد این است که از ماندگاری بیشتری برخوردار است و کیفیت آن با گذر زمان تقریبا ثابت می ماند. از طرف دیگر کالری پایین این نوع شیرینی ها باعث میشود در کنار چای و قهوه بخوبی بعنوان یک نیم وعده بتوان استفاده کرد و وزن خود را تنظیم کرد.

در بین شیرینی های محبوب ایرانی مواردی چون دانمارکی، کره ای یا زبان، کشمشی، نارگیلی، خانگی و… از استقبال خوبی برخوردار هستند و اکثر خانواده ها تمایل دارند در اعیاد و مهمانی ها از آنها استفاده کنند.

در ادامه انواع شیرینی خشک را در جدول زیر بررسی خواهیم کرد.

مشخصات نوع شیرینی ردیف
در دسته بندی شیرینی خشک قرار دارد.مخلوط خمیر و کشمش کشمشی 1
شیرینی دانمارکی یا گلمحمدی در انواع اشکال با مغز کرم و خامه دانمارکی 2
مخلوطی از دارچین و زنجبیل بهمراه خمیر  اتریشی زنجفیلی 3
دسته بندی شیرینی خشک مارمالادی 4
شیرینی خشک مغزدار آلمانی 5
شیرین محلی خشک آذربایجان قرابیه 6
مخلوط خمیر و مغز گردو گردویی 7
آرد نخودچی و افزودنی نخودچی 8
مخلوط نشاسته و گلاب با خمیر نان پنجره ای 9

شیرینی کشمشی

در ابتدای این لیست می پردازیم به شیرینی کشمشی که یک از محبوبترین هاست. ایرانی ها این نوع شیرینی را خیلی می پسندند و در کنار مواد غذایی دیگر از آن استفاده می کنند. برای شناسایی کشمش مرغوب ابتدا به رنگ و میزان شفافیت آن توجه کنید. هر چه رنگ کشمش تیره و براغ تر باشد، تازه تر بوده و در فرآیند پخت بهتر عمل آمده است.

همچنین بوی شیرینی یکی دیگر از نشانه های تازه بودن آن است. اگر بوی شیرینی و کشمش بصورت توام باهم به مشام شما رسید بدانید شیرینی خوبی را انتخاب کرده اید. افراد زیادی این شیرینی را بصورت مرتب تهیه می کنند و از طرفداران همیشگی آن هستند.

شیرینی کشمشی

طرز تهیه:
خب بپردازیم به طرز تهیه این شیرینی و نحوه پخت آن.
مواد لازم:
آرد 1.5 لیوان
پودر قند یا شکر 1.3 لیوان
کره گرم شده 150 گرم
تخم مرغ 2 عدد
کشمش مخصوص پلویی 1.2 لیوان
اسانس وانیل و افزودنی های مجاز به مقدار لازم

اگر قصد دارید این شیرینی را در منزل تهیه کنید، ابتدا فر گاز خود را چک کنید و آنرا پیش گرم کنید. سپس دمای آنرا به حدود 160 درجه سانتیگراد برسانید. در مرحله دوم تخم مرغی را که در یخچال قرار داده بودید خارج کنید و پس از نیم ساعت که به دمای محیط رسید، به آن بیفزایید.

سپس به تمیز کردن و آبکشی کشمش بپردازید. توجه داشته باشید حتما از نوع کشمش پلویی استفاده کنید. کره آب شده را به این مخلوط اضافه کنید و بعد از آن پودر قند و وانیل را بیفزایید.

تخم مرغ ها را به آرامی اضافه کنید و اجازه دهید مواد بخوبی باهم مخلوط شوند. توجه داشته باشید تمام این مراحل باید بترتیب و آرام صورت گیرد. در ادامه کشمش ها را اضافه کنید و آنرا وارد سینی فر کنید.

قبل از چیدن شیرینی در سینی فر، آنرا با یک کاغذ روغنی بپوشانید و پس از آن با هر قالب و طرحی که دوست داشتید میتوانید آنها را بچینید.

در خلال پخت شیرینی از باز کردن مکرر درب فر خوداری کنید زیرا مانع پف کردن شیرینی میشود. هنگامی که رنگ آن مایل به طلایی شد میتوانید اطمینان حااصل کنید که پخته است. پس از چند دقیقه که بهمراه فر خنک شد آنرا از فرگاز بیرون بکشید و نوش جان کنید.

شیرینی دانمارکی

اگر از کنار شیرینی فروشی ها مخصوصا در فصول سرد سال گذشته باشید، خواهید دید بوی شیرینی تازه به مشام میرسد و کمتر کسی میتواند در مقابل آن مقاومت کند. یکی از شیرینی هایی که بصورت داغ عرضه میشود دانمارکی است که بسیاری را از جاهای دور و نزدیک به قنادی ها می کشاند.

دنمارکی

دانمارکی در انواع و شکل های گوناگونی تولید می شود و میتوان از مغزها و تزئینات مختلف برای تهیه آن استفاده کرد. پیدایش آن مربوط میشود به اعتصابات کارگران نانوایی در سال 1850 در کشور دانمارک. شاید برای شما جالب باشد که بدانید چنین شیرینی در اثر یک اعتصاب به استفاده از کارگران اتریشی در دانمارک پدید آمده  است.

شیرینی دانمارکی در کشورهای دیگر جهان مانند انگلیس، اتریش، فرانسه، سوئد، آمریکا و… بسیار محبوب است و با تغییر برخی از افزودنی ها تقریبا به یک شکل تهیه میشود.

طرز تهیه:

ابتدا مقدار 2.3 لیتر شیر را ب اپودر خمیر مایه و نمک مخلوط کنید و سپس یک قاشق آرد و شکر به آن اضافه کنید. این خمیر را به مدت 10 دقیقه در ظرفی قرار دهید تا پف کند. در مرحله بعد دو عدد تخم مرغ را به آن اضافه کنید. باقیمانده آرد و شکر را به آن اضافه کنید و آنرا بخوبی باهم مخلوط کنید. سپس دو قاشق چای خوری روغن به آن اضافه کنید و اجازه دهید خمیر بمدت 10 دقیقه استراحت کند.

در مرحله آخر خمیر را با وردنه چند بار پهن کنید روی آنرا با نایلون فریزر بپوشانید تا خمیر به مدت 10 دقیقه استراحت کند. این مرحله برای عمل کردن مخمر مفید می باشد. خمیر بدست آمده را به اشکال مورد نظر تبدیل کنید و روی آنرا با زرده تخم مزغ و مواد دیگر تزئین کنید. برای مغز شیرین نیز می توانید از انواع کرم و مغز گرده استفاده کنید. ته سینی فر را کمی روغن بریزید و از کاغذهای مخصوص قنادی استفاده کنید. این عمل باعث میشود شیرینی به ته سینی نچسبد.

فر را پیش گرم کرده و به دمای 180 درجه سانتیگراد برسایند و شیرینی را بمدت 15 الی 20 دقیقه در آن قرار دهید. مواد آماده شده را با شیره داغ شده بپوشانید. میتوانید برای اینکار از قلمو استفاده کنید. بهترین زمان استفاده از این شیرینی ها 15 دقیقه پس از پخت می باشد. نوش جان

شیرینی گردویی

مواد لازم:
کره 50 گرم
پودر شکر 40 گرم
وانیل یک قاشق
آرد سفید 80 گرم
گردوی پودر شده 35 گرم

شیرینی گردویی

طرز تهیه:

ابتدا یک قالب کرده نرم شده را بهمراه وانیل مخلوط کنید و پودر شکر را به آن اضافه کنید. سپس آرد الک کرده را به آرامی به آن اضافه کنید. سینی فر را بخوبی چرب کنید و پس از تزئین خمیر با قطعات گردو، آنرا در داخل سینی بچینید و با حرارت 175 درجه سانتیگراد به مدت 15 دقیقه به آن گرما دهید. در تمام مراحل پخت آنها را کنترل کنید به محض اینکه رنگ آن به قهوه ای روشن تغییر کرد زمان خارج کردن آن از فر می باشد.

شیرینی آلمانی

مواد لازم:
آرد 300 گرم
روغن 150 گرم
پودر شکر به میزان لازم
شربت به میزان لازم
شیرینی آلمانی

 

طرز تهیه: ابتدا مقداری پودر شکر، روغن، تخم مرغ و وانیل ر اباهم مخلوط کنید. سپس شربت و آرد را اضافه کرده و بخوبی باهم مخلوط کنید. در مرحله بعد خمیر را داخل کیسه پلاستیکی قرار دهید و تا بمدت یک ساعت در یخچال استراحت کند. سپس از یخچال بیرون آورده و آنرا پهن کنید. میتوانید از قالبهای مختلف برای برش آن استفاده کنید. فر را روشن کنید و به دمای 180 درجه برسانید و بمدت 12 تا 15 دقیقه در آن قرار دهید. پس از خنک شدن بین هر یک از لایه ها شربت یا افزودنی های دیگر اضافه کنید و نوش جان کنید.

دیدگاه خود را بنویسید

NAME *
EMAIL *
تلفن*